Rejestracja Katowice tel. (32) 739 09 93
Rejestracja Gliwice tel. 608 709 626
Rejestracja Katowice tel. (32) 739 09 93
Rejestracja Gliwice tel. 608 709 626
Znamiona barwnikowe to nieprawidłowości w strukturze skóry zazwyczaj w postaci mniej lub bardziej brązowych plamek lub wyniosłości. Zbudowane są z melanocytów czyli komórek wytwarzających barwnik skóry o nazwie melanina. Niektóre z nich są uwarunkowane genetycznie i powstają jeszcze w życiu płodowym (znamiona wrodzone), inne są nabyte, tzn. pojawiają się w ciągu całego życia, najczęściej w okresie dojrzewania, lub w ciąży.
Nawet, jeśli masz niewiele znamion , staraj się okresowo je kontrolować (najlepiej przed latem lub wyjazdem do słonecznych krajów). Jeżeli znamion jest dużo to wskazana jest częstsza kontrola. Na co zwracać uwagę? Poniżej kilka niepokojących objawów:
Każdy z tych pięciu punktów jest wskazaniem do prewencyjnego usunięcia znamienia. Im wcześniej będzie to zrobione, tym lepiej. Przy zachowanej czujności i usuwaniu bez zwłoki, bardzo rzadko po badaniu w pracowni histopatologii okazuje się że znamię stało się już czerniakiem złośliwym, a nawet jeśli, to czerniak ten jest bardzo mało zaawansowany i rokowanie jest bardzo dobre.
Nie ma sensu usuwać znamion które nie zmieniają się, i są od lat takie same. Jedyne wskazanie do usunięcia w takim przypadku to estetyka - czasami usunięcie "brzydkiego" pieprzyka na twarzy daje znakomity efekt estetyczny, a jednocześnie pełni funkcję prewencji onkologicznej. Wyróżnia się kilka rodzajów znamion i każde z nich jest chorobą łagodną.
Proszę jednak pamiętać podstawową zasadę w chirurgii - nie ma zabiegów bez blizn. To co oferuję pacjentom, to umiejętne połączenie najwyższej jakości chirurgii onkologicznej, z dostosowaną do niej chirurgią plastyczną. Blizny są nieuniknione, ale można sprawić tak, by były jak najmniej widoczne.
Większość znamion można usunąć już w trakcie pierwszej wizyty. Nie ma ograniczenia ilościowego, i zdarza się usuwać do 20 (dwudziestu) znamion na raz. Wszystkie zabiegi w gabinecie odbywają się w znieczuleniu miejscowym (jedno ukłucie malutką igłą ze środkiem znieczulającym), a do usuwania nie używamy zazwyczaj skalpela, tylko bardzo precyzyjnej elektrody wolframowej (tzw. diatermia monopolarna). Ta metoda pozwala na usunięcie zmiany barwnikowej skóry w całości z należnym marginesem, a jednocześnie unikamy zakładania szwów, i blizna kiedy już się wygoi, wyglada jak po najlepszym dermatologicznym laserze. Mówiąc inaczej - to najlepsze co dotąd wymyślono w tej kwestii.